Previous Philanthropy Awardees

Outstanding Philanthropic Foundation   Outstanding Philanthropists (cont.)   Outstanding Philanthropic Small Business
1989 M. J. Murdock Charitable Trust   2006 Ida S. Cole   1996 Gary Manuel Salon
1990 Ben B. Cheney Foundation   2007 Jim & Jan Sinegal    1997 Tom Douglas & his staff (Dahlia Lounge, Etta's Seafood, & Palace Kitchen)
1991 The Skinner Foundation   2008 Shad Reinstein & Jody Laine   1998 Newland Construction Company, Inc.
1992 Weyerhaeuser Foundation   2009 Nancy Nordhoff   1999 Studio 904 Salon 
1993 Benaroya Foundation   2010 Matt Griffin & Evelyne Rozner   2000  Dick's Drive-In Restaurants
1995 A Territory Resource   2011 Tom & Sonya Campion   2001 Flying Fish and Fandango Restaurants
1996 Kongsgaard-Goldman Foundation   2012 Bob and Micki Flowers   2002 Broadway New American Grill
1997 Pride Foundation   2013 John and Mary (Buzz) Folsom   2003 Broetje Orchards
1998 The Bullitt Foundation   2014 Dan and Cindy Brettler   2004 Marpac Construction LLC
1999 Kreielsheimer Foundation   2015 Jerry & Charlene Lee   2005 Canlis Restaurant
2000 Washington Women's Foundation   2016 Angie Buysse and Cynthia Per-Lee   2006  McGavick Graves, P.S.
2001 E. K. and Lillian F. Bishop Foundation   Outstanding Philanthropic Family   2007  Rick Steves’ Europe Through the Back Door
2002   Medina Foundation    1990 Alan, Michelle, Joel and Andy Fingeroot   2008 Village Books
2003 Paul G. Allen Foundations   1991 Mary and William Gates and their children, Kristianne Gates Blake, Bill Gates, and Libby Armintrout   2010  Delivery Express, Inc.
2004 Windermere Foundation   1994 The Bullitt Family   2011 Compendium, Inc.
2005 Washington Dental Service Foundation   1995 The Alvord Family (Dr. Ellsworth and Nancy Alvord)   2012 Girlie Press
2006 The ARCS Foundation – Seattle   1996 John and Laurel Nesholm   2013 Mike Hammes and RAM Construction
2007 APEX Foundation   1997 The Behnke Family   2014 Boundary Bay Brewery
2008 Kirlin Charitable Foundation   2000 The Haggen Family   2015 Sanitary Service Company
2009 St. Luke's Foundation    2001  Ferguson Family   2016 Geraldine's Counter
Outstanding Philanthropic Organization

  2002 Russell Family    Outstanding Philanthropic Corporation 
1989 Seattle Rotary #4   2003 Haggen Family   1989 The Boeing Company
1990 Boeing Employees Good Neighbor Fund   2004 The Max & Helen Gurvich Family   1990 Seafirst Bank
1991 Northwest AIDS Foundation   2005 The Milgard Family   1991 SAFECO Corporation
1992 Kiwanis of Seattle Club   2006 The Moriguchi Family   1992 PEMCO Financial Services
1993 The Seattle Chapter of the LINKS Inc.   2007 The Morse Family   1993 Key Bank of Washington
1994 First Hill Lions Club   2008 The Bridge Family   1994 Cellular One
1995 King County Bar Foundation   2009 The Lung Tsuchiya Family   1995 Microsoft Corporation
1996 Corporate Council for the Arts   2010 The Moles Family   1996 Costco Wholesale
1997 PONCHO   2011 The Alhadeff Family   1997 The Ackerley Group
1998 The Seattle Foundation   2012 The Woods Family   1998 WRQ, Inc.
1999 Junior League of Seattle   2013 The Ackerley Family   1999 Kimberly-Clark Corporation
2000 Artist Trust   2014 Michele and Stan Rosen   2000 Frank Russell Company
2001 The Greater Tacoma Community Foundation   2015 Joanne Bamford; Cal Bamford & Holly B. Hunt   2001 EverTrust Bank
2003  Northwest Children’s Fund   2016  The True Family   2002

Washington Mutual

2004 Granny's Attic   Outstanding Young Philanthropist   2003 Starbucks Coffee Company
2005 Community Voice Mail National Office   1989 Zane Behnke and Heidi Winkenwerder   2004 Intel Corporation
2006 Social Venture Partners   1990 Megumi Okumura   2005 Puget Sound Energy
2007 The Breakfast Group   1991 Tiffany Kostelyk   2006 Columbia Bank
2008 The Moyer Foundation   1992 Vanessa Power   2007 Group Health Cooperative
2009 Women's Funding Alliance   1993 Jesse Schutte   2008 PACCAR Inc
2010 Whatcom Community Foundation   1994 Michael Safford, Jr.   2009 Wells Fargo
2011 Wilburforce Foundation   1995 Makda Gebremedhin   2010 McKinstry Company
2012 Greater Seattle Business Association   1996 Anne S. Delaney   2011 Alcoa of Washington
2013 Lenny Wilkens Foundation   1997 Ashley Dey Rosser   2012 Alaska Airlines
2014  Muckleshoot Indian Tribe   1998 Lindsay Hampson    2013 Phillips 66 Ferndale Refinery
2015 Seattle Works   1999 Girl Scout Troup #18   2014 Broadway Group
2016 Skagit Community Foundation   2000 Kristin Thompson   2015 Haley Marine Services

Outstanding Philanthropists
  2001 Nathan Gassert   2016 Sellen Construction
1989 Al Thompson, M.D.   2002 Christine McClane      
1990 James Sauget   2003 Korri Shimizu      
1991 Virginia Gullikson   2004 Megan Johnson      
1992 Fredric Danz    2005 Perry Ortiz-Williams      
1993 David C. Wyman   2006 Raj Majumder      
1994 Samuel and Althea Stroum   2007 Nandie Oosthuizen      
1995 Sam and Nathalie Brown   2008 Anders Crabo & Colin Flynn      
1996 Alan and Andrea Rabinowitz   2009 Mina Saudagaran      
1997 Floyd and Delores Jones   2010 Madeleine Colvin & Grace Grubb      
1998 Thatcher Bailey   2011 Rena Mateja Walker Burr      
1999 Phil & Helen Smart   2012 Priyanka Jain      
2000 Helen Jewett Shields   2013 Boo Schneider’s 3rd Grade Class      
2001 Dr. David R. and Jane M. Davis   2014 Kat Tiscornia      
2002 Bill and Paula Clapp   2015  Ryan Shannon      
2003  Susan and Jeffrey Brotman    2016  Conner McKittrick      
2004 Scott & Laurie Oki            
2005 Paul and Debbi Brainerd